OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud bych měl najít jednu věc, kterou Rolfovi Kasparkovi (znovu výhradní autor podepsaný pod tímto albem) nelze nikdy a za žádné situace vyčíst, pak jsou to jeho intra a vůbec jeho instrumentální nápady, umisťované do čela jednotlivých nahrávek RUNNING WILD. Nejinak tomu je na „Masquerade“, protože start první z trojice desek o pomyslném věčném souboji dobra se zlem, v němž nejprve zástupci pozemské soudní, církevní a vojenské moci uzavřou pakt se silami temnoty, na což naváže instrumentálka „The Contract“ s mrazivým nápadem a ještě mrazivějším provedením, je opět skvělý a unikátní.
Samotná deska, natočená již stabilizovanou sestavou z minulého alba, pokračuje ve směru vytýčeném „Pile Of Skulls“, ale na rozdíl od „Black Hand Inn“ je z ní cítit, že se spíše než o cokoliv jiného jedná o takový první a malinkatý ústupeček z dobitých pozic, neboť je přiměřeně znát, že RUNNING WILD, potažmo Rock´n´ Rolf, by se jednou mohl(i) začít opakovat (viz. některé skupinou již osahané kytarové motivy a postupy v „Black Soul“, „Lions Of The Sea“ či „Metalhead“, i když jeho takříkajíc ´afektivní´ refrén tento závěr popírá).
Ale tahle místa jsou spíše výjimkou, jako celek je „Masquerade“ pořád albem výborným, dravým a plným energie, čerpajícím dle mého hlavně ze stability a potenciálu sestavy, tvořené muzikantsky skvěle vybavenými osobnostmi. Proto na něm lze objevit i do určitého směru jakási drobná nová nadechnutí kapely, konkrétně zřejmě nejrychlejší skladbu RUNNING WILD všech dob titulní „Masquerade“, jejíž rychlost je umocňována i slyšitelně velmi hrubým kytarovým zvukem (podobný postup je pak užit i ve „Wheel Of Doom“, ale tam to přece jen není úplně ono), anebo naopak, téměř rockovou hymnou „Rebel At Heart“ s klasicky rebelujícím textem o jedinci obklopeném nechápající mašinérií všední společnosti.
A, světe div se, příznivci Rolfových výpravných hudebních příběhů, jejichž stopáž sahala někam ke čtvrthodině, vyšli tentokrát na prázdno, protože závěrečnou „Underworld“, a to nejen vzhledem ke jejímu času /6:15/, nemůžeme rozhodně považovat právě za takový příběh. Za to je ale album ozdobeno znovu skvělým Marschallovým obalem (na téma slovem ztvárněné ve zmíněném intru „The Contract“), a pokud se týče i jeho pozdějších reedicí, tak rovněž dvěma bonusy z nejzazší historie skupiny, tedy skladbami „Iron Heads“ a „Bones To Ashes“ z roku 1983, jež ještě před debutem „Gates To Purgatory“ vyšly na sampleru „Death Metal“, na němž se mimo RUNNING WILD podíleli i třeba takoví HELLOWEEN.
A ještě jeden malý postřeh. Vzhledem k tomu všemu, co se na světové scéně tehdy dělo (tedy zejména fakt, že „heavy metal“ se stal málem sprostým slovem), RUNNING WILD, občas již nazývaní karikaturou sama sebe a vyzývaní k odchodu do šrotu, se znovu mohli pyšnit tím, že si nikdy žádnou ´masku´ nenasadili- A opět, byť tedy po svém, nahráli další znamenité album, které si mohli kldině dovolit nazvat právě „Masquerade“ .
8 / 10
Rock´n´Rolf (Rolf Kasparek)
- kytara, zpěv
Thilo Hermann
- basa
Thomas "Bodo" Smuszynki
- kytara
Jörg Michael
- bicí
1. The Contract
2. Masquerade
3. Demonized
4. Black Soul
5. Lions At The Sea
6. Rebel At The Heart
7. Wheel Of Doom
8. Metalhead
9. Soleil Royal
10. Men In Black
11. Underworld
12. Iron Heads (bonus)
13. Bones To Ashes (bonus)
Blood On Blood (2021)
Crossing The Blades (EP) (2019)
Rapid Foray (2016)
Resilient (2013)
Shadowmaker (2012)
The Final Jolly Roger (DVD/2CD) (2011)
Rogues En Vogue (2005)
20 Years In History (2003)
Live (2002)
The Brotherhood (2002)
Victory (1999)
The Rivalry (1998)
Masquerade (1995)
Black Hand Inn (1994)
Pile Of Skulls (1992)
The First Years Of Piracy (The Best Of) (1991)
Blazon Stone (1991)
Wild Animal (EP) (1990)
Death Or Glory (1989)
Port Royal (1988)
Ready For Boarding (Live) (1988)
Under Jolly Roger (1987)
Branded And Exiled (1985)
Gates To Purgatory (1984)
Datum vydání: Pondělí, 30. října 1995
Vydavatel: Noise Records
Stopáž: 62:08
Produkce: Rock´n´Rolf Studio: Horus Sound Studio/Hannover
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.